Niektórzy na sam dźwięk tego słowa reagują nerwowo. Dlaczego? Bo mamy wrażenie, że to badanie naruszy naszą intymność, że jest bolesne. Czy to prawda? Nie do końca. Wierzcie nam, naprawę warto wyjść poza strefę swojego komfortu i zrobić to badanie, które jako jedyne wykaże niewielkie zmiany w obrębie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które łatwo można leczyć albo wręcz uratuje nam życie.
Rak jelita grubego jest na świecie trzecim najczęściej występującym nowotworem, a drugim podawanym jako przyczyna zgonów. Prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór zmniejsza się aż o 90 procent, jeśli wykonamy regularne badania przesiewowe. Kolonoskopia to badanie ambulatoryjne, które pozwala wykryć wczesne zmiany nowotworowe, co ułatwia leczenie i daje szansę na powstrzymanie choroby.
To skuteczne badanie profilaktyczne zalecane jest osobom zdrowym, niemającym objawów choroby. Wskazane jest także dla osób, których najbliżsi cierpieli z powodu nowotworu jelita grubego. W Polsce istnieje kilka programów tego typu badań przesiewowych. Wchodzą one w skład Narodowej Srategii Onkologicznej, w ramach której dostępne jest m.in. badanie kolonoskopowe mające na celu wykrycia raka jelita grubego. Kierowane jest do osób w wieku 50-65 lat i 40-49 lat, jeśli u najbliższych krewnych rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Kolonoskopia w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym jest refundowana przez NFZ. Na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia można znaleźć listę placówek wykonujących kolonoskopię. Można też zapytać o najbliższą placówkę, dzwoniąc na infolinię NFZ 800 190 590.
Zapisując się na badanie w konkretnej placówce, pytajmy dokładnie o procedurę przygotowania do badania, gdyż wcześniej trzeba zachować dyscyplinę dietetyczną i oczyścić jelita polecanym preparatem.
Podczas badania, po wprowadzeniu do odbytu kolonoskopu zakończonego kamerą, lekarz ogląda wnętrze jelita grubego. W zależności od zmian, jakie zobaczy za pomocą kamery lekarz podejmuje decyzję o pobraniu wycinków błony śluzowej jelita grubego do badania histopatologicznego. Jeśli w badaniu zostaną ujawnione niewielkie polipy, zostają one usunięte. Polipy mogą, ale nie muszą zmienić się w stan nowotworowy.
Badanie można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym (potocznie nazywanym narkozą). Ta druga metoda sprawi, że pacjent nie odczuje żadnego bólu, nie będzie mieć problemu z naruszeniem intymności, a zatem przykrych wspomnień. Po wybudzeniu trzeba jedynie pozbyć się powietrza, które było konieczne do badania, aby uwidocznić zmiany w jelicie grubym.
A więc zapomnijmy o wstydzie i umówmy się na badanie. Nie taki diabeł straszny, jak go malują! Lepiej zrobić badanie i być zdrowym Seniorem na Czasie!
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Jeśli podobają Ci się nasze treści, to udostępnij naszą stronę swoim znajomym
Chcesz opublikować na naszym portalu jakąś ciekawą historię, napisać własny artykuł? Napisz do nas: redakcja@seniornaczasie.pl
REKLAMA
FUNDACJA SENIOR NA CZASIE
KRS | 0001065276
NIP | 9462733434
REGON | 526765451
Ul. Frezerów 3, 20-209 Lublin
+48 730 540 210
kontakt@seniornaczasie.pl
Fundacja Senior na Czasie informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie seniornaczasie.pl podlegają ochronie.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© Copywright 2024 Fundacja Senior na Czasie